Muzeum Diecezjalne w Tarnowie – niezwykła placówka i jej dzieje
Tarnów jest jednym z najciekawszych miast na terenie Małopolski, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać wyjątkową podróżą w czasie. W lepszym poznaniu historii tego miasta z pewnością pomoże wizyta w tutejszych placówkach muzealnych. Jest ich sporo, a każda z nich ma swój unikalny charakter.
Tarnowskie muzeum
By nacieszyć się ciekawymi zbiorami sztuki, warto uwzględnić w programie swej wycieczki wizytę w tak ciekawym miejscu, jakim jest Muzeum Diecezjalne. Jego powstanie związane jest z utworzeniem w 1786 roku diecezji tarnowskiej. Samo Muzeum Diecezjalne powstało w 1888 roku i jest najstarszą tego typu placówką na ziemiach polskich – całą historię tarnowskiego muzeum możemy znaleźć na infotarnow.pl. Do jego powstania w znacznym stopniu przyczynił się ówczesny rektor Seminarium Duchownego, ksiądz Józef Bąba. Gmach seminarium był zresztą pierwszą siedzibą muzeum. Dziś zbiory dawnej sztuki można podziwiać w zabytkowych kamienicach znajdujących się tuż przy tarnowskiej katedrze.
Jakimi zbiorami może się pochwalić muzealna ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie?
Dla tych osób, które w czasie wycieczki po Tarnowie chcą zapoznać się z cennymi zabytkami sztuki sakralnej, muzeum o będzie ciekawym miejscem. Rozczarowani nie będą tez miłośnicy sztuki gotyckiej. Czeka tu na nich cenna kolekcja gotyckich rzeźb i obrazów, dzięki którym można poszerzać swą wiedza na temat sztuki małopolskiej i jej historii. Wiele eksponatów, które dziś są prezentowane w Muzeum Diecezjalnym, pochodzi z kościołów należących do diecezji tarnowskiej. Wśród nich znalazł się obraz „Opłakiwanie Chrystusa” z ok. 1470 roku, który został sprowadzony do Tarnowa ze Starego Sącza. Dumą muzeum jest też bogaty zbiór kościelnych tkanin oraz pochodzących z różnych stron świata obrazów malowanych na szkle.