Rekuperacja Białystok wentylacja zrównoważona. Znacznie lepsza wentylacja jest zapewniona dzięki zrównoważonemu systemowi, w którym oddzielne wentylatory napędzają zarówno wlot, jak i wylot powietrza. Pozwala nam to kontrolować skąd pochodzi świeże powietrze, skąd jest ono dostarczane i skąd jest zasysane. Zrównoważone systemy wentylacji mogą być punktowe lub kanałowe. W przypadku systemów kanałów wentylacyjnych sensowne jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, w których mieszka się najczęściej (salon, sypialnie itp.) oraz wywiewanego powietrza z pomieszczeń, w których powstaje wilgoć lub zanieczyszczenia (łazienki, kuchnia, pokoje hobbystyczne).

Wentylacja zrównoważona z odzyskiem ciepła

Jeśli są oddzielne wentylatory lub rekuperacja do wprowadzania świeżego i wywiewanego powietrza wewnątrz pomieszczeń, to jest bardzo sensowne, aby zlokalizować te wentylatory razem i włączyć wymiennik ciepła powietrze-powietrze tak, że wychodzące powietrze z domu będzie wstępnie klimatyzować napływającego powietrza zewnętrznego w rekuperacji. Ten powietrzno-powietrzny wymiennik ciepła – bardziej powszechnie dzisiaj nazywany wentylatorem z odzyskiem ciepła lub HRV – jest drogą do przebycia w chłodniejszym klimacie. Nieco inna wersja, znana jako wentylator odzyskiwania energii (ERV), jest podobna, ale przenosi wilgoć i ciepło z jednego strumienia powietrza do drugiego, zachowując w zimie więcej pożądanej wilgotności w domu i zmniejszając ilość wilgoci wprowadzanej z zewnątrz latem.

klimatyzator-samsung-modele

Jestem głęboko przekonany, że wszystkie domy powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną. W przypadku lepiej izolowanych, ciasnych domów, wentylacja jest jeszcze ważniejsza. Ale nawet w bardzo nieszczelnym domu nie można liczyć na dostarczenie dużej ilości świeżego powietrza lub spokojne dni wiosną i jesienią, kiedy nie ma różnicy ciśnień w przegrodach zewnętrznych budynku.

Rekuperacja Białystok wentylacja zrównoważona

Jeśli pozwalają na to budżety, zdecydowanie zaleca się stosowanie zrównoważonej wentylacji, a jeśli robisz to w stosunkowo zimnym klimacie, takim jak nasz, to odzysk ciepła nie jest drenażem. Wentylacja mechaniczna zawsze pobiera energię, a odzyskiwanie ciepła minimalizuje zużycie energii przez świeże powietrze.

Alex jest założycielem firmy BuildingGreen, Inc. i redaktorem naczelnym Environmental Building News. W 2012 roku założył Instytut Projektowania Odpornego. Aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i musicalami Alex’a, możesz zapisać się do jego karmy na Twitterze.