Badania nad wykorzystaniem roślin przez ludzi określa się mianem botaniki ekonomicznej lub etnobotanii, a uprawa roślin przez człowieka jest częścią rolnictwa, które jest podstawą ludzkiej cywilizacji. Rolnictwo roślinne dzieli się dalej na rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo. Ludzie są uzależnieni od roślin do produkcji żywności, bezpośrednio lub jako pasza dla zwierząt domowych. Rolnictwo zajmuje się produkcją roślin uprawnych i odgrywa kluczową rolę w historii cywilizacji światowych. Rolnictwo obejmuje agronomię roślin uprawnych, ogrodnictwo warzyw i owoców oraz leśnictwo drzewne. Na jedzenie wykorzystano około 7000 gatunków roślin, jednak większość dzisiejszej żywności pochodzi tylko z 30 gatunków.


Co możesz znaleźć w centrum ogrodniczym

Rośliny lecznicze są podstawowym źródłem związków organicznych, zarówno ze względu na ich działanie lecznicze i fizjologiczne, jak i dla przemysłowej syntezy szerokiej gamy organicznych chemikaliów. Wiele setek leków pochodzi z roślin, zarówno tradycyjnych leków stosowanych w zielarstwie, jak i substancji chemicznych oczyszczonych z roślin lub zidentyfikowanych w nich po raz pierwszy, czasami w drodze etnobotanicznych poszukiwań, a następnie syntezowanych w celu zastosowania w nowoczesnej medycynie.

Nowoczesne leki pochodzące z roślin to aspiryna, taksol, morfina, chinina, rezerpina, kolchicyna, kolchicyna, naparstnica i cynrystyna. Rośliny używane w ziołoznawstwie to ginkgo, echinacea, gorączka i dziurawa św. Farmakopea Dioskorydów, De Materia Medica, opisująca około 600 roślin leczniczych, została napisana między 50 a 70 rokiem życia i pozostała w użyciu w Europie i na Bliskim Wschodzie do około 1600 roku n. e.; była prekursorem wszystkich współczesnych farmakopei.

ogrodymarka.pl

Centra ogrodnicze online

Rośliny uprawiane jako rośliny przemysłowe są źródłem szerokiego asortymentu produktów stosowanych w produkcji, czasami tak intensywnie, że stwarzają zagrożenie dla środowiska. Do produktów spożywczych należą olejki eteryczne, naturalne barwniki, pigmenty, woski, żywice, garbniki, alkaloidy, bursztyn i korek. Produkty pochodzące z roślin obejmują mydła, szampony, perfumy, perfumy, kosmetyki, farby, lakiery, terpentyny, gumę, lateks, smary, linoleum, tworzywa sztuczne, tusze i gumy.

Paliwa odnawialne z roślin obejmują drewno opałowe, torf i inne biopaliwa, paliwa kopalne węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny pozyskiwane są z pozostałości organizmów wodnych, w tym fitoplanktonu w okresie geologicznym. Głównymi podstawowymi składnikami są zboże, takie jak ryż i pszenica, korzenie i bulwy skrobiowe, takie jak maniok i ziemniaki oraz rośliny strączkowe, takie jak groch i fasola. Oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek dostarczają lipidów, natomiast owoce i warzywa dodają witamin i minerałów do diety.