Podnośnik teleskopowy, zwany również ładowarką teleskopową lub podnośnikiem wysięgnikowym, jest maszyną szeroko stosowaną w rolnictwie i przemyśle. Jest on nieco podobny do wózka widłowego, ale wyposażony jest w wysięgnik (silnik teleskopowy), dzięki czemu jest bardziej jak żuraw niż wózek widłowy, z większą uniwersalnością pojedynczego wysięgnika teleskopowego lub przegubowego, który może sięgać do przodu i do góry od pojazdu.

Jak wynająć podnośnik koszowy?

Na końcu wysięgnika operator może zamontować jeden z kilku osprzętu, np. łyżkę, widelce do palet, chwytak na kleszcze lub wciągarkę. Telehandlerzy są czasami nazywani w Ameryce Północnej zbieraczami wiśni, ponieważ nazwa ta może odnosić się do każdego ciężarówki lub ciężkiego sprzętu, który ma taki boom.

Wynajem maszyn budowlanych - katalog

W przemyśle najpopularniejszym osprzętem dla teleskopowego wózka widłowego są widły paletowe, a najpopularniejszym zastosowaniem jest przenoszenie ładunków z i do miejsc niedostępnych dla konwencjonalnego wózka widłowego. Na przykład ładowarki teleskopowe mają możliwość zdejmowania ładunków na paletach z wewnątrz przyczepy oraz umieszczania ładunków na dachach i innych wysokich miejscach. To drugie zastosowanie wymagałoby zastosowania dźwigu, który nie zawsze jest praktyczny i czasochłonny. Szukasz dobrych maszyn? Wpisz do Google: podesty ruchome Białystok.

Wynajem podnośników – rozwiązania dla rolnictwa

W rolnictwie najpopularniejszym elementem wyposażenia teleskopu jest łyżka lub chwytak łyżki, w tym przypadku najczęstszym zastosowaniem jest przenoszenie ładunków z i do miejsc nieosiągalnych dla „konwencjonalnej maszyny”, która w tym przypadku jest ładowarką kołową lub pod-ładowarką. Na przykład ładowarki teleskopowe mogą sięgać bezpośrednio do przyczepy lub zbiornika. W przeciwnym wypadku to drugie zastosowanie wymagałoby zastosowania rampy załadowczej, przenośnika taśmowego lub podobnego urządzenia.

Ładowarka teleskopowa może również pracować z wysięgnikiem żurawia wraz z ładunkami podnoszonymi, do których dołączone są na rynku łyżki brudne, łyżki na ziarno, rotatory, belki napędowe. Asortyment rolniczy może być również wyposażony w trzypunktowe podnośniki i wałek odbioru mocy. Dzięki temu ładowarka teleskopowa staje się naprawdę uniwersalnym urządzeniem.

Zaletą ładowarki teleskopowej jest również jej największe ograniczenie: w miarę jak belka polowa się rozciąga lub podnosi podczas przenoszenia obciążenia, działa ona jak dźwignia i powoduje, że pojazd staje się coraz bardziej niestabilny pomimo przeciwwag w tylnej części. Oznacza to, że udźwig szybko spada wraz ze wzrostem promienia roboczego (odległość między przodem przednich kół a środkiem ciężaru).

Podsumowanie

Przy zastosowaniu jako ładowacz pojedynczy wysięgnik (raczej niż podwójne ramiona) jest bardzo obciążony i nawet przy starannej konstrukcji jest słaby. Pojazd o ładowności 5.000 lb (2,2 tony) z belką pociągniętą może bezpiecznie podnosić tylko 400 lb (225 kg) z całkowicie wysuniętą przy niskim kącie wysięgnika. Ta sama maszyna o udźwigu 5000 lb przy podnoszonej belce polowej może wytrzymać nawet 10 000 lb (5 ton) przy podniesionej belce polowej do 70°.