W Europie zwykle są to produkty typu „turn first”. Tzn. gdy klamka jest obrócona do 90 stopni okno otwiera się w trybie wieszania bocznego.
Przy klamce obróconej do 180 stopni okno otwiera się w trybie podwieszania dolnego. Zazwyczaj w Wielkiej Brytanii okna są najczęściej uchylane w pierwszej kolejności, tzn. podwieszone pod kątem 90 stopni dla wentylacji i zawieszone na boku pod kątem 180 stopni w celu czyszczenia zewnętrznej powierzchni szyby od wewnątrz budynku.

Okna otwieranie i zamykanie boczne

Okno nad drzwiami; w drzwiach zewnętrznych okno rygla często jest zamocowane, w drzwiach wewnętrznych może być otwierane albo przez zawiasy na górze lub na dole, albo obracane na zawiasach. Zapewniła wentylację przed wymuszonym ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza. Na Wyspach Brytyjskich, szczególnie na Wyspach Brytyjskich, świeci się stelaż w kształcie kibica.
Światło boczne
Okna przy drzwiach lub oknach nazywane są oknami bocznymi, wiatroszczelnymi i margenowymi oraz bocznymi.

Okno Jalousy
Okno jalousie, znane również jako okno żaluzjowe, składa się z równoległych listew szklanych lub akrylowych, które otwierają się i zamykają jak żaluzja wenecka, zazwyczaj za pomocą korby lub dźwigni. Znajdują one szerokie zastosowanie w architekturze tropikalnej. Drzwi żaluzjowe to drzwi z oknem na żaluzję. Natomiast porady na temat okien znajdziesz tu: https://diadom.pl/porady/.

tanie okna pcv

Okna otwieranie i zamykanie góra-dół

Okno przezroczyste to okno umieszczone w konstrukcji dachowej lub wysokie w ścianie, służące do oświetlenia dziennego.
Podświetlenie
Okno dachowe to okno wbudowane w konstrukcję dachu.
Ten typ okna pozwala na naturalne światło dzienne i księżycowe.

Dach
Skośne okno do oświetlenia dziennego, wbudowane w konstrukcję dachu. Jest to jedno z niewielu okien, które można wykorzystać jako wyjście. Większe okna dachowe spełniają wymogi przepisów budowlanych dotyczących ewakuacji awaryjnej.
Latarnia dachowa
Latarnia dachowa to wielowarstwowa konstrukcja szklana przypominająca mały budynek, zbudowana na dachu na dzień lub księżycowe światło. Czasami zawiera dodatkową jasność. Można również nazywać kopułą.

Bay
Okno wykuszowe jest oknem wielowarstwowym, z co najmniej trzema panelami ustawionymi pod różnymi kątami, które tworzą wypukłość z linii ściany.
Oriel
Ta forma okna wykuszowego najczęściej pojawia się w domach w stylu tudorskim i klasztorach. Wystaje od ściany i nie rozciąga się na podłoże. Pierwotnie w kształcie ganku, często są one podparte wspornikami lub ramionami.
Termiczny
Okna termiczne lub Dioklecjanowe to duże półkoliste okna (lub nisze), które zazwyczaj dzieli się na trzy światła (komory okienne) przez dwa słupy. Komora centralna jest często szersza niż dwa boczne światła po obu stronach.

Rysunek
Okno obrazkowe to duże stałe okno w ścianie, zazwyczaj bez listew przyszybowych lub przeszklone jedynie perfunkcjonalnymi listwami przyszybowymi w pobliżu krawędzi okna. Okna obrazkowe zapewniają nieograniczony widok, tak jakby kadrowanie obrazu.
Wielolit
Okno wielowarstwowe to przeszklone okno z małymi taflami szkła oddzielonymi drewnianymi lub ołowianymi barierami lub szprotkami, ułożonymi w dekoracyjny wzór oszklenia, często dyktowany stylem architektonicznym budynku. Ze względu na historyczną niedostępność dużych szyb szklanych, wielobieżne (lub kratowe) okno było do początku XX wieku najpopularniejszym rodzajem okna i jest nadal używane w architekturze tradycyjnej.