Polistyren jest zwykle formowany wtryskowo, formowany próżniowo lub wytłaczany, natomiast styropian jest wytłaczany lub formowany w specjalnym procesie. Produkowane są również kopolimery polistyrenowe, które oprócz styrenu zawierają jeden lub więcej innych monomerów. W ostatnich latach wyprodukowano również ekspandowane kompozyty polistyrenu z celulozą i skrobią. Polistyren jest stosowany w niektórych polimerowych materiałach wybuchowych (PBX).

Ocieplanie budynków styropianem

Polistyren (PS) jest stosowany do produkcji jednorazowych sztućców i naczyń obiadowych z tworzyw sztucznych, obudów „klejnotów” na płyty CD, obudów czujników dymu, ramek tablic rejestracyjnych, plastikowych zestawów do montażu modeli oraz wielu innych przedmiotów, w których pożądane jest zastosowanie sztywnego, ekonomicznego tworzywa sztucznego.Metody produkcji obejmują termoformowanie (tworzenie próżniowe) i formowanie wtryskowe.

Pakiet Budowlany

Piany stosuje się również w konstrukcjach architektonicznych nienośnych (np. filary ozdobne). Polistyren ekspandowany (EPS) jest sztywną i twardą pianką o zamkniętych komórkach. Zazwyczaj jest ona biała i wykonana z wstępnie rozszerzonych paciorków styropianowych. EPS jest stosowany w wielu zastosowaniach, np. w tacach, talerzach, miskach i pudełkach na ryby.

Inne zastosowania obejmują arkusze formowane do izolacji budynków i materiałów opakowaniowych („orzeszki ziemne”) w celu amortyzowania delikatnych elementów wewnątrz pudełek. Arkusze są zwykle pakowane jako sztywne panele (wielkość 4 na 8 lub 2 na 8 stóp w Stanach Zjednoczonych), znane również jako „bead-board”.

Ocieplanie budynków wełną

Naczynia z polistyrenu Petriego i inne pojemniki laboratoryjne, takie jak probówki testowe i mikropłytki, odgrywają ważną rolę w badaniach biomedycznych i nauce. Do tych zastosowań wyroby są prawie zawsze wykonywane metodą wtrysku wtryskowego i często sterylizowane po formowaniu przez napromieniowanie lub poddanie działaniu tlenku etylenu. Modyfikacja powierzchni formy, zazwyczaj z plazmą o dużej zawartości tlenu, jest często wykonywana w celu wprowadzenia grup polarnych. Wiele nowoczesnych badań biomedycznych opiera się na wykorzystaniu takich produktów, dlatego też odgrywają one kluczową rolę w badaniach farmaceutycznych.

Koszt ocieplania budynków

Pianki polistyrenowe stanowią 95-98% powietrza. Pianki polistyrenowe są dobrymi izolatorami termicznymi, dlatego też są często stosowane jako materiały izolacyjne dla budownictwa, takie jak np. do izolowania form betonowych i systemów konstrukcyjnych budynków panelowych. Szara pianka polistyrenowa, zawierająca grafit, posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Pianki PS charakteryzują się również dobrymi właściwościami tłumiącymi, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w opakowaniach.

Znak towarowy Styropian Dow Chemical Company jest nieformalnie używany (głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) dla wszystkich wyrobów styropianowych z polistyrenu spienionego, chociaż ściśle powinien być używany wyłącznie dla pianek styropianowych „wytłaczanych zamkniętych komórkowych” wytwarzanych przez Dow Chemicals.