Wadą dachów metalowych jest hałas wytwarzany przez deszcz, który uderza w dach, a w obszarach ośnieżonych – skłonność śniegu do łatwego spadania z dachu na pieszych lub nieruchomości.

Początkowo dachy metalowe były wykonane z blachy falistej ocynkowanej: kutą blachę stalową pokryto cynkiem, a następnie uformowano z niej blachę falistą. Innym podejściem jest mieszanie cynku, aluminium i stali powlekanej krzemememem. Produkty te sprzedawane są pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak „Zincalume” lub „Galvalume”. Powierzchnia może wykazywać surowe wykończenie cynkowe lub może być użyta jako podłoże metalowe w fabrycznie powlekanych kolorach. Kolejny metalowy produkt dachowy dostarczany jest w postaci walcowanej o różnych szerokościach tzw. szwu stojącego. Materiał jest „łączony” za pomocą specjalnej maszyny do łączenia dachów, która przesuwa się pionowo do góry panelu, aby uszczelnić złącza i zapobiec wtargnięciu wody.

Blachodachówka Białystok – blacha z płytek metalowych dobrym sposobem na pokrycie dachu

Można również stosować blachy z płytek metalowych. Są to zazwyczaj stal malowana lub powlekana kamieniem. Pokryte kamieniem stalowe panele dachowe wykonane są ze stali ocynkowanej/aluminiowej z żelową powłoką akrylową. Kamienie są zazwyczaj produktem naturalnym z kolorową powłoką ceramiczną. Inną opcją jest stal nierdzewna. Zazwyczaj jest ona walcowana w profile do łączenia na rąbek stojący do zadaszenia, jednak dostępne są również pojedyncze gonty. Inne metale używane do zadaszeń to ołów, cyna oraz aluminium i miedź. Twarda blachodachówka Białystok.

blachodachówka białystok - szeroki wybór

Miedź w pokryciu dachów idealna ochrona przed korozjami

Miedź jest używana do pokryć dachowych, ponieważ oferuje odporność na korozję, trwałość, długą żywotność, niskie koszty konserwacji, ekranowanie częstotliwości radiowych, ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi i korzyści dla zrównoważonego rozwoju. Dachy miedziane są często jednym z najbardziej wyróżniających się architektonicznie elementów wyróżniających wybitne budynki, w tym kościoły, budynki rządowe i uniwersytety. Obecnie miedź jest stosowana nie tylko w systemach dachowych, ale także do obróbek blacharskich i zagłębień, rynny deszczowe i downspout, kopuły, iglice, sklepienia i wiele innych elementów projektu architektonicznego. W Lyle Center for Regenerative Studies w Pomonie (Kalifornia) do pokrycia dachów na zasadach regeneracji wybrano miedź: w przypadku demontażu budynku miedź mogłaby zostać ponownie użyta ze względu na jej wysoką wartość w recyklingu i różnorodność potencjalnych zastosowań. Miedziany dach wentylowany w Laboratoriach Narodowych Grzbietu Dębowego (USA) znacznie zmniejszył zyski ciepła w porównaniu z gontem stalowym pokrytym kamieniem (SR246E90) lub gontem asfaltowym (SR093E89), co pozwoliło obniżyć koszty energii.